Sosnowiec, ul. Gacka 1 | Zamów wizytę: 791-774-300

Co jeść by cieszyć się zdrowym uśmiechem?

„Pani Doktor/Panie Doktorze, czy jeśli myję zęby po każdym posiłku oraz używam nici  to czy mogę być spokojny o kondycję moich zębów? ”

To często zadawane przez Was pytanie podczas wizyty w naszym gabinecie. Oczywiście jest to bardzo istotne, mycie i czyszczenie zębów to podstawa. Dziś jednak ugryziemy temat tak trochę od kuchni 😉 Czyli co jeść by cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem?

1.Jemy produkty bogate w wapń!

Zbawienny wpływ na zęby ma wapń. Jest on niezbędnym minerałem budulcowym, odpowiadającym za strukturę zębów. Niedobór wapnia może być natomiast poważnym problemem, objawiającym się częstymi złamaniami, kruchością i próchnicą zębów. Ważnym źródłem wapnia jest mleko i przetwory mleczne jak i nasiona i zielone warzywa. Niedobory wapnia można również uzupełniać wodą wysoko zmineralizowaną.

2.Wcinamy rybki!

Do wchłonięcia wapnia niezbędna jest witamina D3. Najlepszym jej źródłem są tłuste ryby, takie jak łosoś i makrela. Witamina D ma kluczowe znaczenie dla twardości zębów i kości, ponieważ reguluje w organizmie gospodarkę wapniowo-fosforanową i odpowiada za prawidłową mineralizację szkliwa zębów.

3.Gramy w zielone czyli zaprzyjaźniamy się z brokułem!

Brokuły są najlepszym naturalnym źródłem koenzymu Q10, który wpływa na procesy energetyczne w organizmie. Zwiększa on odporność, wpływa na kondycję przyzębia i chroni dziąsła przed drobnoustrojami powodującymi groźną chorobę – paradontozę, na którą według szacunków może cierpieć nawet 70 proc. osób w podeszłym wieku.

Brokuły zawierają także spore ilości wapnia, zapobiegają odsłanianiu szyjek zębowych. Pamiętajmy jednak, że dla optymalnych wartości odżywczych brokułów, nie należy gotować dłużej niż pięć minut.

4.Chrupiemy marchewki!

Bogata w witaminę A marchew wzmacnia i utrzymuje w dobrym stanie dziąsła, mineralizuje zęby i stymuluje wytwarzanie śliny, która niszczy groźne bakterie powstałe w jamie ustnej. Surowa marchew może także w ekstremalnych sytuacjach zastąpić szczoteczkę do zębów, ponieważ świetnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmowych, pomagając tym samym w walce z kamieniem nazębnym. Surowa marchew, ma także znaczenie dla zdrowia zębów małych dzieci. Spożywanie jej wpływa na formowanie prawidłowego zgryzu i prostuje zęby. Z tego względu, surową przekąskę śmiało można serwować maluchowi, od momentu kiedy tylko zaczną wyrzynać się pierwsze zęby.

5.Popijamy zieloną herbatę!

W jednej filiżance tego napoju znajduje się średnio 0,3 mg fluoru, który skutecznie walczy z próchnicą, wzmacnia zębinę i szkliwo zębów. Wypicie 3 filiżanek zielonej herbaty dziennie zapewnia niezbędną dawkę fluoru oraz dostarcza polifenole, substancje o właściwościach przeciwbakteryjnych.

 

Pamiętamy oczywiście że profilaktyka jest bardzo istotna ale nic nie zastąpi wizyty w Naszym gabinecie.

Czy jesteście ciekawi, czego lepiej unikać w codziennej diecie?

O tym już w naszym następnym poście.

Zasługujesz na dobrą opiekę medyczną. Zadbaj o swoje zdrowie!

Top